+90 (342) 235 50 06
bks@bksgroup.com
Gaziantep/Türkiye
Sosyal Medyada Biz:

BKS BOYA

Evsel Yanmaz ve yapışmaz kaplamalar, pişirmeyi ve temizlemeyi maksimum düzeyde kolaylaştırır. Ekmek kızartma makinesi, ızgaralar, kızartma tavaları, ütüler  gibi birçok ev gerecinin ömrünü uzatmak için tasarlanmış, ev eşyaları için eksiksiz bir yapışmaz ve dekoratif kaplama serisi sunar. Çok çeşitli renk ve dokularda yüksek performanslı kaplama çeşitlerimiz mevcuttur. Kaplama çeşitlerimiz Avrupa standartlarına uygun olarak Perflorooktanoik asit (PFOA) içermemektedir.

 

Sol-Jel Sistemi

Fusion : PFAS içermeyen, sert, dayanıklı, yapışmaz ve kolay temizlenme özelliğiyle ön planda kaplama çeşididir. Parlak, ‘seramik’ benzeri görünüm verir ve uzun süreli termal dirence (285C kadar fırın sıcaklığı) sahiptir. 

Fusion Pro: PFAS içermeyen, aşınma ve termal dirence sahip kaplama çeşididir. Kolay temizlenebilir, Standart Fusion kaplamalara kıyasla performansı geliştirilmiş olup, Parlak ‘seramik’ benzeri görünüme sahiptir.

 

PTFE Sistemi

Xylan: Kaplama ailesi içinde iki katlı PTFE ürün olarak temel giriş seviyesi kaplama çeşididir. 10.000 döngüye kadar ıslak aşınma testine dayanan, güçlendirilmiştir. Aşınma direnci yüksek, yapışmazlık özelliğiyle beraber kolay temizlenen kaplama çeşididir. PFOA içermemektedir.

Quantum II: Kaplama ailesi içinde güçlendirilmiş iki katlı PTFE ürün. 16.000 döngüye kadar ıslak aşınma testine dayanır. Aşınma direnci yüksek, yapışmazlık özelliği ile beraber kolay temizlenen kaplama çeşididir. PFOA içermemektedir.

Quantanium: Güçlendirilmiş PTFE kaplama ailesi içerisinde 3 katlı uygulanan, 25.000 döngüye kadar ıslak aşınma testine dayanan çizilme direnci geliştirilmiş mükemmel performanslı, uzun süreli dayanıklılık ve kolay temizlik imkanı sunan kaplama çeşididir. PFOA içermemektedir.

Eclipse: Güçlendirilmiş silikon polyester kaplamalar olağanüstü dayanıklılık sunar. En dayanıklı kaplamamız olup, 45.000 döngüye kadar ıslak aşınma testine dayanır ve en uzun ömürlü kaplama çeşididir. Yüksek aşınma direnci, hem tuzlu hem de tatlı pişirme için mükemmel yapışmazlık performansı ve kolay temizlik imkanı sunar. PFOA içermemektedir.

Elektrostatik toz boya, geleneksel boyama yöntemleri ile karşılaştırıldığında oldukça başarılı ve çevreye duyarlı bir boyama yöntemidir. Elektrostatik toz boyama yöntemi negatif (-) elektrikle yüklenen çok küçük toz boya partiküllerinin metal yüzeylere uygulanması ile gerçekleşmektedir. Otomobil, beyaz eşya, alüminyum profiller, alet kutuları, motosiklet çerçeveleri, çelik kapılar, elektrik panoları, bilgisayar kasası, ofis mobilyaları ve barbekü gibi ürünleri kaplamada  kullanılan korozyon ve UV direnci yüksek bir uygulamadır. Uygulama esnasında yüzeye uygulanan boyanın %99.9’u zemine tam olarak tutunmaktadır.

 

Epoksiler

Epoksi toz boyalar korozyon direnci, mükemmel kimyasal ve mekanik özellikleri, olağanüstü yapışma özelliği ile zorlu şartları karşılamak için ideal bir seçimdir. Dış cephe dayanımı yoktur. Bu nedenle dış ortamda bulunacak malzemeler için uygun değildir.

Epoksi Polyester (Hibrid)

Hibrid toz boyalar, iç mekan uygulamaları için kullanılan epoksi ve polyester reçine karışımlarıdır. Hibritler Faraday kafesi alanları içine nüfuz etmek için geliştirilmiş çözümler sunmaktadır.  Ev aletleri, radyatör ve diğer ısıya duyarlı uygulamalarda da kullanmak için uygun hale getirilmiş ve kimyasal özellikleri iyileştirilmiş dekoratif toz boyalardır. Hibrid toz boyalar da, içeriğinde epoksi olduğu için dış cephe dayanımı yoktur.

Polyester

Polyester  toz boyalarda, TGIC ve TGIC-free  formülasyonları mevcuttur. Polyester boyalar, çim makinaları, aluminyum profiller, ve bahçe mobilyaları gibi dış cephe dayanımı gereken ürünlerin boyanmasında kullanılır. Dış cephe olmayan diğer ürünler için de tercihe bağlı olarak üstün fiziksel özellikler göstermesi ve yüksek ısı dayanımı nedeniyle polyester boyalar kullanılabilir.

 

Poliüretanlar

Poliüretan toz boyalar kimyasal dayanım, iyi yüzey yayılımı ve dış cephe dayanımı gerektiren uygulamalarda kullanılır. Termoset polyester reçine ve üretan sertleştirici ile formüle edilir. Aşınma, nem ve tuz testine karşı oldukça dayanıklıdır.

 

Metalik Efektli Toz Boyalar

Mika ve alüminyum pigmentler ile benzersiz özel efekt toz boyalar yapılmaktadır. Metalik toz boya ürünleri özel proses ve formülasyon ile uygulamada daha homojen görünüm sağlamaktadır. Metalik efektli toz boyalar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Pişirme ürünleri, küçük ev aletlerinin plastik ve bakalit aksamlarının  dekoratif  amaçlı ve korozyona dayanıklılığını artırarak ömrünü uzatan boyama sistemleridir.

Soft Touch
Promosyon, Hediyelik Eşya, Priz, Ev aletleri kullanımı, İç mekan plastikleri için geliştirilmiş, mat görünüme ve yüksek çizilme direncine sahip iki bileşenli soft-touch vernik. 

Akrilik Sistemler

Plastik üzerine direkt veya 1K /2K Bazkat-Sonkat üzerine uygulanabilir. Talep doğrultusunda özel renk çalışması yapılıp, müşterilerimize sunulmaktadır.

Yaş Boya Ekipmanları

Boya tabancaları ve uygulama kabinleri, profesyonel boyacıların talep ettiği yüksek kalitede ve  eşit bir boyama deseni ve atomizasyon dağılımı, hafif ve ergonomik tasarım, yüksek transfer verimliliğine sahip, çevre mevzuatına uygun ve  önemli ölçüde tasarruf sağlayan, daha uzun bir çalışma ömrü sunmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Cihazları

Otomatik ve manuel toz boya ekipmanları, geliştirilmiş toz boya kontrol modülleriyle uyumlu bir şekilde çalışması için tasarlanmıştır.  Performansı arttırılarak uygulama sonrası için en sağlıklı ve en kaliteli sonuçlar ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.

Yüzey Temizleme Sistemleri

Yüzey Temizleme Sistemleri, kaplama işlemlerinin başarısında kritik bir rol oynar. Doğru yüzey hazırlığı, kaplamanın aderansını ve koruyucu özelliklerini önemli ölçüde etkiler. Bu sistemler, parçaların boya işlemlerine hazır hale getirilmesi için gerekli olan yağ alma, aşındırma ve fosfatlama işlemlerini etkin bir şekilde gerçekleştirir.

Kurutma ve Pişirme Fırınları

Kurutma ve Pişirme Fırınları, kaplama süreçlerindeki en önemli aşamalardan biridir. İşlenen parçaların üzerindeki boya veya kaplamanın istenilen sıcaklıkta ve sürede kurutulması veya pişirilmesi için kullanılır. Bu süreç, kaplamanın dayanıklılığını, aderansını ve yüzey kalitesini doğrudan etkiler.

Kahverengi Alüminyum Oksit

Kahverengi alüminyum oksit kaliteli boksitten elektrik ark fırınlarında yüksek ısıda ergitilerek üretilir. Bu ürünümüz kahverengi, dayanıklı ve yüksek sertlikte ve aynı zamanda yüksek basınca karşı koyabilecek yapıda olup aşınmaya karşı dirençlidir. Kahverengi alüminyum oksit ıslak ve kuru kumlama uygulamaları için uygun olup, kumlama uygulamalarında, aşındırıcı taş ve zımpara imalatında yaygın kullanılan bir malzemedir.

Uygulama Alanları
» Otomotiv sektöründe silindir kapakları, valfler, pistonlar ile havacılık sektöründe türbin kanatlarının temizliği
» Metalizasyon, kaplama, kaynak ve boya işleri öncesinde yüzey hazırlama ve temizleme
» Boya, toz ve pas temizleme işlerinde
» Metal ve metal dışı malzemelerin matlaştırılmasında

Alüminyum oksitler, boru ve boru hatlarında, düz cam ve cam dekorasyon işlerinde, teflon ve kaplama öncesi yüzey pürüzlendirmede, tüm metal ve metal dışı yüzeylerin boya kazıma işlerinde, taş mermer granit kesimi, kesici, aşındırıcı taş imalatı, zımpara ve refrakter sanayi vb. gibi muhtelif alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Boyut : F14 – F220
Kimyasal Yapı: F14 – F220
Kumlama için Aluminyumoksit

 

Kimyasal Yapı F14 – F220
Zımpara ve Aşındırıcı Taş İmalatı için Aluminyumoksit
Sertlik : 9 Mohs

 

Beyaz Alüminyum Oksit

Beyaz alüminyumoksit %99 saflığı, beyaz rengi ile kahverengi alüminyum oksitlere göre biraz daha sert ve dayanıklı bir abrasivdir. Beyaz alüminyum oksitler uzun süre kullanılabilecek bir dayanıma sahip, yüksek sertlikte ve aynı zamanda yüksek basınca karşı koyabilecek yapıda olup aşınmaya karşı dirençlidir. Beyaz alüminyum oksit ıslak ve kuru kumlama uygulamaları için uygun olup, kumlama uygulamalarında, aşındırıcı taş ve zımpara imalatında en yaygın kullanılan malzemedir.

 • Uygulama Alanları
  » Otomotiv sektöründe silindir kapakları, valfler, pistonlar ile havacılık sektöründe türbin kanatlarının temizliği
  » Metalizasyon, kaplama, kaynak ve boya işleri öncesinde yüzeyhazırlama ve temizleme
  » Boya, toz ve pas temizleme işlerinde
  » Metal ve metal dışı malzemelerin matlaştırılmasındaAlüminyum oksitler boru ve boru hatlarında, teflon ve kaplama öncesi yüzey pürüzlendirmede, düz cam ve cam dekorasyon işlerinde, tüm metal ve metal dışı yüzeylerin boya kazıma ve kalıp temizliğinde, taş mermer granit kesimi, kesici aşındırıcı taş imalatı, zımpara, refrakter sanayi ve seramik sektöründe vb. gibi muhtelif alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Boyut : F14 – F220
  Kimyasal Yapı : F14 – F220
  Kumlama ve Zımpara, Taş İmalatı için Aluminyumoksit
  Sertlik : 9 Mohs

  Pembe Alüminyum Oksit

  Pembe alüminyum oksit ultra saf bir ürün olup en önemli özelliği mükemmel kesme kalitesine sahip oluşudur. Pembe alüminyum oksit içeriğinde bulunan kromoksit ile, beyaz alüminyum oksite göre çok daha üst seviyede dolgun bir malzemedir.

  Pembe alüminyum oksit ile imal edilen zımpara taşları en uzun dayanıma sahip olup, en iyi işleme sonuçları vermektedir. Bu ürün metrolojik cihazlar, motor milleri, hassas cihaz parçaları gibi daha bir çok parçanın taşlama işlerinin yapılmasında, hassas kalıp temizliğinde ve özel kumlama işlerinde de kullanılan agresif bir aşındırıcıdır.

  Pembe alüminyum oksit ıslak ve kuru kumlama uygulamaları için uygun olup, yüzey işlem uygulamalarında ve aşındırıcı imalatında en yaygın kullanılan malzemedir.

  Uygulama Alanları
  » Otomotiv sektöründe silindir kapakları, valfler, pistonlar ile havacılık sektöründe türbin kanatlarının temizliği
  » Metalizasyon, kaplama, kaynak ve boya işleri öncesinde yüzey hazırlama ve temizleme
  » Boya, toz ve pas temizleme işlerinde
  » Metal ve metal dışı malzemelerin matlaştırılmasında

  Boyut : F14 – F220
  Kimyasal Yapı : F14 – F220
  Sertlik : 9 Mohs

Beynetik Çelik Bilyeler

Çelik bilyalar bir çok kumlama işleminde yaygın olarak kullanılan metalik yapıda kumlama abrasividir. Firmamızda beynitik ve martenzitik yapıda ürünler müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak stoklarımızda her an hazır bulunmaktadır.

Beynitik Çelik Bilyalar
Teknik Özellikler :

Sertlik : 40 – 50 HRC
Yoğunluk: min 7.0 gr / cm³
Kimyasal Yapı

 

 

Martenzit Çelik Bilyeler

Çelik bilyalar bir çok kumlama işleminde yaygın olarak kullanılan metalik yapıda kumlama abrasividir. Firmamızda beynitik ve martenzitik yapıda ürünler müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak stoklarımızda her an hazır bulunmaktadır.

Martenzitik Çelik Bilyalar
Teknik Özellikler:

Sertlik : 40 – 50 HRC
(Temperlenmiş Martenzit)
Yoğunluk : min 7.2 gr / cm³
Kimyasal Yapı

 

 

 

Çelik Grit

Yüksek kalitedeki çelik gritlerimiz yüksek dayanıma sahip olup bir çok yüzey işlem uygulaması için tercih edilen üründür. Çelik gritler kullanım amacına uygun olarak sertlikleri değişen 3 grupta toplanmaktadır.

GP Çelik Grit (40-50HRC): Başlangıçta keskin köşeli yapısı kullanım esnasında GL ve GH kalitesindeki ürünlere göre daha yumuşak olduğundan dolayı çok kısa sürede bu özelliğini yitirir. Bu ürünler genellikle temizleme amacıyla kullanılır. GL Çelik Grit (50-60HRC): GP den daha sert bir ürün olmakla beraber, kumlama esnasında keskin köşeli özelliği giderek azalır. Genellikle temizleme ve boya kaplama öncesi yüzey hazırlama için kullanılır. GH Çelik Grit (60-66HRC): Maksimum düzeyde sertliğe sahip GH ürünler işlem süresince köşeli özelliğini kaybetmez. Yüzey işlem uygulamalarında, sertlik derecesi yüksek ürünlerin yüzey temizliği ve pürüzlendirilmesinde etkili bir ürün olup, homojen bir yüzey efekti sağlar. Granit kesme işlemlerinde bu sertlikte grit kullanılır.

 

 


 • Chronital – Paslanmaz Çelik Bilya

  Paslanmaz çelik bilya – CHRONİTAL; Temizleme, yüzey profilini geliştirme / iyileştirme işlemlerinde olmak üzere her tür alüminyum döküm parçalarda, basınçlı dökümle üretilen zamaklarda, demir dışı metallerde, özel alaşımlarda ve paslanmaz çelik dökümlerde sağladığı avantajlar sebebi ile kullanılması gereken tek kumlama abrasividir.

  CHRONITAL: Paslanmaz bilyalar uzun ömürlü oluşu, kısa sürede istenen sonucu vermesi sayesinde maliyet avantajı sağlar ve uygulanan yüzeylerde parlak ve paslanmaz bir parlaklık sağlar. Kumlama makinasının aşınmasını nispeten geciktirir.

  CHRONITAL: Dökme paslanmaz çelik bilya, yuvarlak
  Mikroyapı: Östenitik

  TEKNİK ÖZELLİKLER
  • Sertlik: Başlangıçta 300 HV (30HRC)
   Proses geçtikten sonra 450 HV (45HRC)
   Özgül Ağırlık: 4,7 kg/dm3
   Chronital 0,05 ile 3,15 mm boyutları arasında herhangi bir ölçüde temin edilebilmektedir.

Mükemmel yapışma ve uzun süreli korozyon koruması, alüminyum ön işlem için tipik gereksinimlerdir. Konvansiyonel ön işlem proseslerinden ve çevreye duyarlı kromsuz pasivasyon proseslerinden biri seçilir. Alüminyumun ön işlemine yönelik ürünlerimiz boya ömrünü uzatır, yapışma kabiliyetini artırır ve korozyon koruması sağlar. Yaş boya ve toz boya prosesleri için ürün yelpazemizin geniş çeşitliliğine ve uzun yıllara dayanan deneyimimize güvenebilirsiniz.

 

Alkali Yağ almalar

Alkali yağ alma işlemi sprey, daldırma, ultrasonik gibi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Demir, çelik, alüminyum, zamak, bakır ve pirinç için uygundur. Demir ve çelik için sorunsuz olmasına rağmen alüminyum ve pirinç gibi metallerin temizlenmesinde aşınmayı engellemek gerekebilir. Alkali yağ almalar genelde 50-95°C sıcaklık aralığında çalışır. Düşük sıcaklıklarda etkili bir temizlik gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden işlem çözeltisinin sıcaklığı önemlidir.

Demir Fosfat

Demir fosfat ürünleri, yüksek korozyon direnci istenmeyen parçalar da püskürtme, daldırma, fırça veya silme yöntemleri ile uygulanan bir malzemedir. Genelde demir fosfatlama, güneş ve yağmur gibi şartlardan etkilenmeyecek parçalarda kullanılmaktadır. Demir, çelik ve galvanizli malzemeler için demir fosfat uygun bir kaplama yöntemidir. Amaç yüzeyin hazırlanarak boyanın yapışmasını kolaylaştırmaktır. Oluşan kaplama sonucu yüzey girintili çıkıntılı olur ve boya yüzeye çok daha ciddi tutunur ve boyanın da darbelere karşı direnci artar. 

 

Çinko Fosfat Kaplama

Çinko fosfat, demir fosfata göre daha yüksek korozyon direnci istenen şartlarda tercih edilir. Boya altı olarak kullanıldığı gibi soğuk çekme ve koruyucu yağ ile birlikte kullanılabilir. Yüksek miktardaki bu kaplama sonrası parçalar koruyucu yağ banyosuna girer ve uzun süreli korozyon direnci sağlanmış olur.

 

Aktivasyon Ürünleri

Çinko fosfatlama ve mangan fosfat banyolarında aktivasyon, fosfat kristal büyüklüklerini etkiler ve bu sayede kaplamanın daha homojen ve küçük kristalli olmasını sağlar. Çinko ve Mangan fosfat kristalleri küçük ve ince kaplandığında daha sıkı ve daha homojen bir kaplama meydana gelir. Fosfat kristallerinin arasındaki boşluklar minimuma iner ve sonuç olarak metal yüzeyinin tamamında kaplama oluşur. Bu sayede korozyon direnci ve boya yapışma üst seviyeye çıkar.